Travellerspoint בלוג של

ניו זילנד

semi-overcast
תצוגה מסביב לעולם yatiraya על מפת הטיול של.

איך מטיילים בניו זילנד?
או: נבואות זעם בשירותים

אז בשעה טובה ומוצלחת הגענו לארץ הכבשים והמרחבים- ניו זילנד. ניו זילנד היא חלומה הרטוב של כל אזרח מתוסכל ברחבי העולם. מדינה ענקית וירוקה, מים בלי סוף, מרחבים אין סופיים. הדאגות היחידות שיש להם זה הפלוצים של הכבשים שעושים להם חור באוזון...
שוב- צריך ללמוד מדינה חדשה, תרבות אחרת, צורת טיול שונה ואפילו שפה שונה. אכן, הם מדברים פה אנגלית, אך לפעמים נדמה שיותר קל להבין סינית מאשר מבטא ניו- זילנדי (או קיווי- כפי שהם מכנים את עצמם). לדוגמה- יש להם משהו נגד צירה, כך שבמקום לומר tent, הם אומרים- tint, וכו׳.
אז הצעד הראשון- תחבורה. הדרך הפופולרית והנוחה לטיול בניו זילנד- אוטו. קונים אוטו בהתחלה, מוכרים אותו בסוף וההוצאות בגדול הן ביטוח ודלק.
לאחר חיפוש מהיר וסקר שוק מקיף שכלל בדיקה של מכונית אחת, מצאנו לנו מיוצובישי לגנום סטיישן, שנת 97 אך צעירה בנפשה, ושמה בישראל- סופרטנקר. מקפלים את הכסאות האחוריים, פורסים מזרן שטח, והרי לכם בית לתפארת מדינת ישראל.
ניו זילנד היא מדינה יקרה ביותר, על כן יש לחיות בצמצום. האמצעי- ״היט״. מה זה היט? נתחיל בזה שנאמר שניו זילנד היא פחות או יותר המדינה היחידה בעולם ששווה להיות בה ישראלי (חוץ ממיקרונזיה, כנראה). מסתבר שיש כאן קבוצה לא קטנה של נוצרים שמאמינים שאנחנו העם הנבחר, ואם הם יפתחו את דלתם עבורינו, הם כנראה יזכו להסתחבק עם הקדוש ברוך הוא בעולם הבא...
על כן, בכל רחבי המדינה ניתן למצוא בית אשר יתן לנו מיטה חמה, כביסה, אינטרנט ושאר פינוקים. רובם ככולם הם אנשים מדהימים בנדיבותם ואדיבותם, וישמחו לפתוח בשיחה על ישראל, אלוהים, ישו והעולם הבא.
לעיתים צריכים לצאת בעול של להסתובב בבית עם ציטוטים מהברית החדשה ממוסגרים ותלויים על הקיר, הכוללים שלט גדול בשירותים המזהיר מפני יום הדין. תחשבו מה זה יכול לעשות לקיבה שלכם...

IMG_6671.jpg
IMG_6647.jpg

חלק ב- מאואמרו לקפלר
או: למה יתיר מתחיל לאבד שיניים בגיל 28?

תחנה ראשונה- אואמרו. עזבנו את קרייסצ׳רץ׳, העיר הגדולה של האי הדרומי, ועצרנו בדרך להר קוק בעיירה שנקראת אואמרו.
פול וג׳אן הנוצרים החביבים פתחו בפנינו את דלתם וישר מיהרו למטבח לקצוץ לנו סלט ישראלי עם עגבניות הישר מן הגינה ולהתנצל שלא נשאר להם מהחומוס הום-מייד. האטרקציה המרכזית בעיירה- הפינגווינים.
החיות החמודות האלה יוצאות עם שקיעה מן הים ומדדות להן לחוף מבטחים. בעוד כל התיירים התאספו בנקודה אחת מפורסמת לראות את הפינגווינים החביבים שלא תמיד מועילים בטובם לצאת מן המים ממרחק של חמישים מטר, לקח אותנו פול לנקודה סודית (אשר נמצאת 10 מטר ממרכז המבקרים, אבל התיירים לא יודעים על קיומה) אשר בה חזינו בפלא המדדה לאיטו ממרחק של 5 מטר מתמוגגים מנחת ומשמחה לאיד ( על כך שלא שילמנו 20 דולר).
משם- להר קוק. התחלנו בטיול יחסית קליל של טיפוס על אחד מההרים הנמוכים ברכס הגבוה ביותר במדינה. הטיפוס הלא ארוך היה מתגמל- נופים של פסגות, אגמים וקרחונים. דרך טובה להתחיל את הטיול ולהיכנס לכושר...
משם המשכנו לקפלר (KEPLER).
בניו זילנד ישנם תשעה טרקים שנקראים ״the great walks" והם נחשבים לכמה מהטיולים היפים בעולם. הטיול מתחיל בעלייה תלולה, ממשיך בעלייה תלולה, אחריה עלייה ובסופה ירידה תלולה. מכיוון שלא רצינו לשלם סכומים שערורייתיים על לינה בבקתות, לקחנו איתנו את האוהל הזכור לטוב. הבעיה היא שמותר לקמפן רק בשתיים מתוך ארבע הבקתות. כך שנאלצנו ללכת ביום הראשון שעה וחצי וביום שלאחריו 10 שעות מייגעות, אך מתגמלות.
לא נלאה אתכם בתיאורי נופים כיוון שאלה לא יצליחו לתאר דבר מהפלא שראינו שם, ולצערנו גם התמונות לא יכולות לשקף את הנופים של הרכסים הגבוהים, הפיורדים והאגמים. פשוט תצטרכו לבוא ולראות.
לצערנו, ביום השני קרתה תאונה מצערת: כל ילד יודע את חשיבות קשירת שרוכי הנעליים. כנראה שמידע זה הולך לאיבוד בין מספרים ומשוואות. יתיר לא סגר את שרוכי נעליו עד הסוף, ובשלב מסויים הם נתקעו בנעליים ויתיר איבד את שיווי המשקל.
העניין הוא שבמקום לבלום את הנפילה עם הידיים, הוא שם את ידיו בכיסים, ועל כן נפל על השיניים! כן כן- הוא נפל על השיניים. כעת מסתובבות על הר קפלר שתי חתיכות קטנות משיניו של יתיר. המוצא הישר יזכה בחוט דנטלי ומי פה.

IMG_6634.jpg
IMG_6717.jpg
IMG_6728.jpg
IMG_6738.jpg
IMG_6750.jpg

חלק ג- ריס-דארט
או: למה התקלחנו בתחנת דלק

הישר מטרק הקפלר, הגענו אל מרי וריי, זוג נוצרים אדוקים מהעיירה קרומוול.
הדבר הראשון שמרי אמרה לנו בטון תקיף הוא שפה זה לא אכסנייה והיא לא מתכוונת להציע לנו שום דבר, אנחנו יכולים לקחת כל מה שאנחנו רוצים מהמטבח, להשתמש בכביסה ובמחשב ולא להטריד אותה בשאלות כמו האם אפשר להשתמש בריבה (שהכינה מפירות יער שמגדלת בגינה).
מרי היא אחד האנשים הישירים, מצחיקים ונדיבים שפגשנו. ביום השני לשהותנו בביתה היא לקחה אותנו לטיול ג׳יפים בהרים מסביב. הפנסיונרית בת ה72 נהגה כמו מטורפת וצרחה בהתרגשות לאחר כל נחל שחצתה.
בצעירותה היא הייתה טיילנית רצינית וכנראה עשתה כל טרק אפשרי שיש למדינה להציע. היא סיפרה לנו שהטרק היפה ביותר הוא הטרק של ה״ריס דארט״ (REES-DART). טוב, אם מרי אמרה, מרי יודעת על מה היא מדברת.
שמנו את פעמנו לעבר הטרק.
טיול של חמישה ימים בין הרים, נחלים, קרחונים ועמקים רחבים. הטיול היה לא קל, אבל היה מרהיב ביופיו, בכל יום הנוף קצת משתנה. בתור טרק שהוא לא-אחד-מה"GREAT WALKS", הוא היה הרבה פחות מתוייר, העליות יותר תלולות, הנעליים רטובות והתיק כבד.
כשסיימנו את הטרק נסענו לעיירה וואנקה במטרה למצוא מקלחת ומיטה נוחה. בתור יהודים גאים, שכחנו שאנו יומיים לפני הסילבסטר וכל ההוסטלים מלאים לחלוטין. המקום היחיד שאפשר לישון בו הוא אתר קמפינג קרוב לעיר ובו רק שירותי בול-פגיעה. לשמחתנו (או להפתעתנו), אנחנו לא היחידים עם אותה הבעיה. לכן, תחנת הדלק בעיירה פתחה מקלחת בתשלום לרווחתם של תרמילאים שלא מצאו הוסטל (ולרווחתם של תושבי העיירה הנאלצים לסבול מכך). המקלחת במחיר שווה לכל נפש: 5$ לחמש דקות. לא יאומן כמה אפשר להספיק בחמש דקות...
תחנת הדלק סיפקה לנו גם מכונת כביסה ואינטרנט, כך שהלכה למעשה, היא הפכה להיות ביתנו השני (כפי שגם המוכרת ציינה לפנינו).

IMG_6792.jpg
IMG_6794.jpg
IMG_6807.jpg
IMG_6827.jpg
IMG_6829.jpg

כרגע אנחנו כותבים מתחנת הדלק, בתקווה למיטה מפנקת בעתיד.

yatiraya פורסם על ידי 17:37 מאוחסן ב ניו זילנד

תוכן עניינים

הערות

כשמתחילים לקרא- מתמכרים.
הכתיבה שלך איה, מרתקת. ועכשיו, כשהילדים שלנו, תום ועמרי מטפסים את עליות הטרק התלולות, מקבל התיאור שלכם, זויות נוספות. תמשיכו לעשות חיים ושתהיה שנה טובה. לחיים!

על ידי דגנית יערי

סוף סוף, ייבשתם אותנו 3 שבועות.
בתמונות לא רואים שיתיר שבר 2 שיניים, הוא כבר הספיק לעשות שחזור?
אתם הראשונים מביננו שיחגגו את השנה החדשה, אז שתהיה המשך שנה מקסימה, תמשיכו להנות ולגרום לנו לקנא!

על ידי snunit

מקסים ומקסימים. מצבכם טוב לאין ערוך משלי שבטיול לנגב דותן לא נתן לי אפילו להתקלח גם לא בתחנת דלק! במקום זה הוא לקח אותי לטבול באחד מהגבים הקפואים במדבר יהודה...
תעשו חיים ושתהיה שנה מקסימה.

על ידי אבאבי

גם בשביל ברונו תחנת הדלק היא כמו בית שני! תחליפו חוויות כשתחזרו. והתמונה עם הציפור מדהימה!!!

על ידי shirab

מעניין איך שממרכז המבקרים רואים פינגווינים במרחק 50 מטר אבל 10 מטר משם רואים ממרחק 5 מטר. יתיר אתה לא עושה הגייה מתמטית לאיה?

על ידי עמית

יתיר - לקלרה יש שתי שיניים חדשות, למקרה שיש לך צורך...
בנוסף, היא די מתעניינת לאחרונה בהרפתקאות וטיפוסים (על הספה). אולי היא תוכל להצטרף אליכם בקרוב...

על ידי ברברה, אמרי וקלרה

Travellerspoint. הערות על פוסט זה סגורות בפני מי שאינם חברים באתר. את/ה יכול/ה להשאיר הודעה במידה והינך חבר/ה באתר.

הכנס את פרטי ההרשמה שלך לאתר להלן

( מה זה? )

אם אינך חבר/ה באתר, את/ה יכול/ה להצטרף ללא תשלום

Travellerspoint הירשם ל